Wystarczy jeden wpis by zmienić Twoje życie

Uwaga! Wpis grozi znaczącymi zmianami!

Przynajmniej tak było w moim przypadku 🙂 Jakiś czas temu przeglądając odmęty internetu natrafiłam na wpis na blogu Macieja Aniserowicza, którego inspirujące prezentacje miałam okazję oglądać w Warszawie jeszcze nie będąc związana z branżą IT. Szalenie polecam się z nim zapoznać i tak jak ja odpowiedzieć sobie na końcowe pytania:

  • Jakie metody “uprzyjemniania pracy” i “wyróżniania się na rynku” stosowane są w Twojej firmie?
  • Czy przyszło Ci kiedyś do głowy by zakwestionować wygody swojej pracy i szukać w nich drugiego dna?

264983_10151097995869629_1354050678_n

Ja ze swojej strony odpowiadając na te pytania odkryłam jeszcze bardzo utarte w rozmowach z przełożonymi powiedzenie:

“Pieniądze to nie wszystko”

Po takim zdaniu trudno nam się przyznać do tego, że właściwie to chcemy więcej zarabiać oraz że jednak zależy nam na bardziej namacalnej formie motywacji. Z doświadczenia wiem, że oczekujemy od pracofawcy pensji pozwalającej nam nie tylko na życie przez miesiąc ale i na realizacje naszych marzeń oraz pasji. Czasem bardziej od stabilizacji zatrudnienia wolimy niezależność finansową i świadomość, że będzie nas stać na utrzymanie mieszkania / samochodu / rodziny. Jak w żarcie: Pieniądze szczęścia nie dają, ale o niebo lepiej płacze się w Porsche niż w autobusie. I nie powinniśmy się tego wstydzić.

Zweryfikuj czego oczekujesz od swojej pracy

Wpis Macieja zmotywował mnie do zastanowienia się czego tak na prawdę chcę od mojego pracodawcy. Z całego serca Tobie też polecam to zrobić. Każdy z nas jest inny – z różnymi doświadczeniami, charakterem, oczekiwaniami, marzeniami i prioryterami. Dlatego warto siebie zapytać (niezależnie jak długo pracujecie na rynku IT) co jest dla Ciebie ważne w kwestii zawodowej.

W Twojej głowie mogą się kołatać już pewne pomysły, jak: elastyczny czas pracy, opieka medyczna, multisport, darmowa kawa, dofinansowanie na szkolenia – ale pamiętaj to jest już standardem w tej branży! Dodatkowo możesz mieć pewne preferencje by w firmie nie obowiązywał dress-code, praca nie była na open-space, zwinna metodyka pracy czy brak problemu z urlopami… Jednak moim zdaniem to zbyt płytkie oczekiwania.

Polecam poszukać źródła naszych potrzeb i pierw zdefiniować sobie takie rzeczy jak:

  • Marzenia, cele i sposób ich osiągnięcia
  • Życiowe priorytety (rodzina / status społeczny / rozwój osobisty / brak nudy)
  • Pasje i zainteresowania
  • Bonusy z poprzednich firm, które już lubimy

To zwykle ta lista determinuje nasze prawdziwe oczekiwania wobec pracodawcy. Przykładowo jeżeli nasze marzenia i priorytety związane są z rodziną – to na pewno ważna dla nas będzie kwestia nadgodzin (a raczej ich brak), bezproblemowych urlopów, stabilności zatrudnienia czy paczek dla dzieci. Natomiast jeżeli stawiamy na rozwój osobisty i stawiamy sobie wysokie wymagania zawodowe – to bardziej zainteresuje nas dofinansowanie na szkolenia, wewnętrzna wymiana wiedzy, ambitny projekt i możliwości awansu. A to tylko dwa mocno ogólne przykłady.

Nie wszystkie potrzeby jednak mogą być spełnione, dlatego dobrze jest określić sobie – co w tej chwili jest najważniejsze?

Czy warto?

Stanowczo tak. Przede wszystkim takie przemyślenia ułatwiają poszukiwania miejsca pracy uszytego na miarę. Nie ma idealnego miejsca pracy dla każdego – ale z pewnością są takie, które spełnią Twoje oczekiwania i których wady nie będą Ci przeszkadzać. Nie dasz się również podczas rekrutacji skusić rzeczami, które absolutnie Cie nie interesują. Taka analiza przygotuje Ci również szczerą odpowiedź na pytania “Dlaczego wybrał Pan/Pani nasza firma?” czy “Dlaczego Pan/Pani zmienia pracę?”.

Na koniec – w najgorszym wypadku zmienisz pracę, a w najlepszym przekonasz się, że Twoja firma spełnia Twoje wszystkie potrzeby i pozwala Ci się realizować dokładnie w taki sposób jak chcesz 🙂

Bonus

Na koniec mam dla Ciebie bardzo motywującą prezentację Jacka Walkiewicza – o pracy, o tym, że warto o siebie dbać, mieć cel i realizować swoje marzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s