HaQAton – styczeń 2016

Dokładnie dziś testerzy z firmy Objectivity zorganizowali we Wrocławiu pierwsze otwarte zawody HaQAton (polecam zapoznać się ze stroną firmy – byłam na prawdę pod wrażeniem). Zaproszenie otrzymałam poprzez wiadomość na LinkedIn i momentalnie zgłosiłam swoje uczestnictwo – w końcu kto z nas, testerów, nie lubi wyzwań?

HaQAton rozpoczął się o godzinie 10:00 w siedzibie firmy. Podczas losowania zostaliśmy dobrani w pary, otrzymaliśmy schemat obsługi i kody dostępu do aplikacji. Następnie prowadzący zaprezentowali w praktyce działanie aplikacji na przykładzie prostego przejścia jedną ze ścieżek i mogliśmy przystąpić do działania.

Otrzymany schemat przejść między statusami zamówień aż krzyczał, by przetestować aplikację za pomocą testów przejść między stanami. Tak też uczyniliśmy – wraz z partnerem obliczyliśmy ile zamówień musimy przygotować by zweryfikować każde przejście i tyle zamówień przygotowaliśmy. Tu w celu lepszego wykrycia błędów wykonywaliśmy to na 2 różnych użytkownikach i na 2 różnych przeglądarkach. Taka metoda wydała nam się najlepsza by poznać aplikację, nabrać w niej obycia i dopiero w następnej kolejności wymyślać w jaki sposób ją popsuć.

Kilka pierwszych błędów zostało zgłoszonych, oswoiliśmy się z JIRĄ, oswoiliśmy się z aplikacją – po przerwie mogliśmy przystąpić do głębszego testowania. Ja skupiłam się na bezpieczeństwie, ustawieniach prywatności i dostępach poszczególnych użytkowników, a mój partner na nietypowych treściach jakimi mógł uzupełniać zamówienia. Każde z nas znalazło dość ciekawe egzemplarze błędów. Niestety mieliśmy okazję się przekonać, że za kreatywnym podejściem idzie bardzo dużo potrzebnego czasu. Tym samym pomimo znalezionych błędów zgłosiliśmy je dopiero po obiedzie.

12659582_10153549498599440_1100933832_n

Nim się spostrzegliśmy minęło 5 godzin od rozpoczęcia zawodów. Zakończyliśmy je z ilością 21 zgłoszonych robaczków, w tym kilka dość istotnych. Błędy te na bieżąco były przeglądane przez organizatorów, oceniane i w końcowym rozliczeniu otrzymaliśmy 43 punkty, co dało nam 1 miejsce wśród 10 drużyn.

Podczas podsumowania zaprezentowane zostały najciekawsze błędy – te unikatowe Bugi, w eleganckich frakach, ukrywające się między funkcjonalnościami – a które wzięte pod lupę testera okazują się paskudnymi robalami 🙂 Każdy z obecnych wyniósł z tego podsumowania wiedzę na temat tego, że:

  • zabezpieczenia i limity od strony frontu nie zawsze są skuteczne
  • spreparowane skrypty do XSS trzeba wklejać absolutnie wszędzie
  • warto weryfikować dostęp użytkowników do poszczególnych treści aplikacji

Podsumowując całe wydarzenie:

Organizacyjnie wszystko wypadło super. Myślę, że sam TestingCup nie powstydziłby się takiego przebiegu zawodów. Na testowanie mieliśmy optymalną ilość czasu (ledwo, co przyszła mi do głowy myśl “starczy”, a już pojawił się komunikat o końcu zgłoszeń błędów), całkowity brak problemów technicznych, pełna opieka cateringowa oraz szybie podsumowanie.

Uważam, że była to jedna z najlepszych form rozrywki, jaką mogłam sobie zapewnić. Wśród 20 testerów znajdowały się zarówno osoby będące na początku swojej kariery, testerzy z pewnym bagażem doświadczeń, automatycy jak i pracownicy firmy organizatora. Sprawiało to, że przerwy pomiędzy blokami testowania obfitowały w fascynujące rozmowy, wymianę doświadczeń i opinii.

Ustawianie zawodników w pary udowodniło mi, że jeden tester to stanowczo za mało by zapewnić jakość produktu. Czasem ja zafascynowana spoglądałam w monitor partnera, czasem on w mój – bo każde z nas miało inny pomysł na sprawdzenie aplikacji.

Zawody te były po raz pierwszy organizowane dla osób z poza firmy Objectivity. Nie mniej wewnątrz firmy jest to cykliczne wydarzenie. Moim zdaniem – absolutny HIT! Nie ma chyba lepszej formy wymiany wiedzy niż praktyczne zadania przyprawiane odrobiną rywalizacji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s